Polecam również

Co szkodzi wątrobie?

Wątroba odpowiada za wiele ważnych procesów zachodzących w organizmie. Mi.in za  metabolizm substancji odżywczych, magazynowanie niektórych witamin, syntezę białek, wydzielanie żółci oraz detoksykację.

Najczęstsze choroby wątroby to: alkoholowe lub polekowe uszkodzenie tego narządu, stłuszczenie wątroby, wirusowe zapalenie. Nadmierne spożywanie napojów alkoholowych doprowadzić może do stłuszczenia tego narządu. Może mieć ono charakter odwracalny. Należy jednak odstawić alkohol i oszczędzać wątrobę. W przeciwnym razie dojść może do marskości. Leki również uszkadzają ten organ. Polekowe choroby wątroby może powodować ponad 800 leków, toksyn lub innych niezakaźnych czynników. Może to prowadzić do ostrej niewydolności narządu, jego uszkodzenia lub stłuszczenia. To pierwsze rozwinąć się może bardzo szybko, nawet w ciągu kilku dni. Czasem występuje od razu jako reakcja alergiczna na dany lek. Po rozpoznaniu toksycznego działania leków na wątrobę, hepatolog natychmiast kończy terapię nimi. Jeżeli dojdzie do ostrej niewydolności, konieczny jest przeszczep. W innych przypadkach stosuje się leczenie wspomagające z wykorzystaniem preparatów o działaniu ochronnym na wątrobę.

O tym, co szkodzi wątrobie, jakie funkcje pełni w organizmie, jakie są jej choroby, można przeczytać na stronie http://essentiale.pl/najczestsze-choroby-watroby. Warto pozyskać jak największą wiedzę na ten temat, aby w końcu przekonać się do dbania o ten narząd. Czasem niewiele potrzeba, aby uchronić ją przed licznymi chorobami.

Możliwość komentowania jest wyłączona.