Polecam również

Zatorowość płucna i nadciśnienie

Różnego rodzaju zatory w żyłach lub w tętnicach mogą prowadzić do występowania groźnych chorób o przewlekłym charakterze. Za przykład może służyć zatorowość płucna czy związane z nią nadciśnienie.

Jeśli chodzi o zatorowość płucną objawy mogą być na początku niestety trudne do rozpoznania. Kiedy męczymy się czy mocniej zakołata nam serce nie wiążemy tego zazwyczaj z chorobą, tylko uznajemy często za chwilowe zaburzenia. Tymczasem sytuacje te mogą wskazywać na występowanie zatorowości płucnej, która w sposób znaczący daje o sobie znać poprzez silne kłucie w klatce piersiowe, czy kaszel połączony z wydzieliną krwi. Jeśli chodzi o zatorowość płucną leczenie powinno zostać podjęte jak najwcześniej, gdyż wtedy zwiększamy swoje szanse na wyeliminowanie choroby i niedopuszczenie do jej rozwoju.

Nieleczona zatorowość płucna może prowadzić do nadciśnienia płucnego. Objawy nadcisnienia to między innymi ciągłe uczucie duszności, wraz towarzyszącym mu uczuciem przemęczenia. Inne objawy nadciśnienia to bóle w klatce piersiowe, czy zasłabnięcia w trakcie zwiększonego wysiłku. Zdarzenia te zachodzą jednak najczęściej dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Można ją wykryć poprzez wykonanie różnego rodzaju badań takich jak na przykład RTG klatki piersiowej. Z kolei jeśli chodzi o nadciśnienia objawy (https://www.zakrzepica24.pl/o-zakrzepicy/nadcisnienie-plucne ) można je potwierdzić poprzez podstawowe mierzenie ciśnienia w regularnych odstępach czasu. Tego rodzaju przypadłości nie należy lekceważyć, gdyż mogą prowadzić do poważnych powikłań, a nawet do śmierci. Jak najszybciej należy więc podjąć leczenie farmakologiczne.

Możliwość komentowania jest wyłączona.